Poezie hornictvím kořeněná

Sbírku básní s názvem Poezie hornictvím kořeněná vydala Městská knihovna Havířov na konci roku 2017 ve spolupráci s Nadací Landek Ostrava, které tímto děkujeme za finanční příspěvek. Sbírka obsahuje téměř 50 básní od Jaroslava Minky, které jsme vydali v původní neupravené podobě. Naprostá většina je věnována jeho milovanému hornictví, kterému zasvětil celý svůj život. Vy, kteří jste pana Minku neznali, dovolte, abychom vám v krátkosti pověděli o jeho životě:

Narodil se v roce 1940 v obci Radovesice u Libochovic, to jest v Ústeckém kraji. Úspěšně absolvoval Průmyslovou školu hornickou v Duchcově a již během studia si přivydělával fáráním na dolech Severočeského hnědouhelného revíru. Po ukončení studia na Vysoké škole báňské v Ostravě v roce 1964 nastoupil jako báňský inženýr na Důl ČSA v Karviné. Tam přešel přes všechny možné funkce. V roce 1966 se stal dobrovolným záchranářem na stanici v Orlové-Lazích. Od roku 1994 byl členem Klubu přátel hornického muzea v Ostravě, od roku 2007 - již jako člen výboru - vedl klubovou kroniku. Zemřel v září roku 2017.

Svůj vztah k hornictví a k veršování popsal pan Minka v úvodním slovu knížky takto:

Autor knihy vzpomíná od svých čtrnácti let na vše, co prožil při pronikání do tajů hornického povolání, které se stalo jeho celoživotní láskou. Vlastní pílí a studiem poznal různé pracovní činnosti a mnoho lidí při dobývání hnědého uhlí pod Krušnými horami, a potom i černého uhlí pod Beskydami. Jelikož od mládí chodil rád pěšky, plaval i plachtil na vodě, jezdil na kole i autem - stal se turistou. Vždyť vyhledávání nerostů a rud bez usilovné chůze neexistuje a je všeobecně známo, že hory ukrývají velká ložiska nejrůznějších nerostů. Význam hor pro havíře je vzpomenut také v poezii. Ve verších jsou připomenuty zásady, naučení, zákony a vše, co k havířině patří, včetně kamarádství, které je základem pro přežití v těch nejhorších podmínkách za života člověka, havíře.

Brožura vyšla ve velmi omezeném nákladu a je neprodejná. Nahlédnout do ní můžete v naší Stálé výstavní expozici nebo v pobočkách Městské knihovny Havířov.

Kalendář akcí

Kontakt

Stálá výstavní expozice

Dlouhá třída 19
736 01 Havířov-Město

info@stalavystava.cz
Děkujeme našim partnerům
Programovali: SE-MO Data s.r.o.

Otevírací doba

Pondělí14.00-18.00
ÚterýZAVŘENO
Středa10.00-14.00
ČtvrtekZAVŘENO
Pátek10.00-14.00

Kontakt