Vydali jsme božuru o Dolu Dukla

V pondělí 21. října 2019 se ve výstavní expozici uskutečnil slavnostní křest 1. dílu brožury Důl Dukla v proměnách času: léta padesátá a šedesátá. Jedná se o retrospektivní publikaci, která slovem a především obrazem nabízí pohled na Důl Dukla v padesátých a zejména pak v šedesátých letech minulého století - na jeho provozní budovy, pracovní kolektivy, rekordmany, všední i nevšední události. Nehledejte zde přesná historická a technická data. Ta již byla mnohokrát popsána na jiných místech, mimo jiné v knize 100 let Dolu Dukla, kterou vydal Klub přátel hornického muzea pod vedením Jaroslava Čihaře v roce 2005. Mnoho informací lze najít rovněž ve třiceti dukelských kronikách, které si mohou návštěvníci naší expozice kdykoliv prohlédnout. Tato publikace vznikla především na žádost běžných návštěvníků naší expozice. Často se při své práci setkáváme s prosbou, zda nemáme nějaký upomínkový předmět nebo fotografii z Dolu Dukla, kterou by si návštěvníci mohli odnést domů. Ptají se nás jak bývalí havíři, tak čím dál častěji i lidé, kteří na tomto dole sice  nepracovali, ale jsou s ním svázáni prostřednictvím svých tatínků, dědečků a pradědečků a chtějí mít doma v šuplíku něco, co jim je bude připomínat. Jsme velmi rádi, že po roce náročných příprav můžeme našim návštěvníkům jejich přání vyplnit a nabídnout jim první ze série připravovaných brožur.

Nejtěžším úkolem byla pro nás textová část. Chtěli jsme se vyvarovat složitých odborných popisů, kterým běžní lidé vůbec nerozumí, ale současně jsme se nechtěli omezovat u fotografií jen na strohé popisky typu „Důl Dukla zepředu“ a „Důl Dukla zezadu“. Chtěli jsme, aby publikace jednoduchou a srozumitelnou formou přiblížila provoz šachty a přitom vtáhla čtenáře do atmosféry té doby. Náhoda tomu chtěla, že jsme narazili na stará čísla Závodního časopisu Dolu Dukla, jehož odpovědným redaktorem byl tehdy Jaroslav Křístek. Při listování novinami jsme objevili mnoho zajímavých zpráv a aktualit, které se výborně hodily k vybraným fotografiím a přesně zapadaly do zamýšlené koncepce. Publikace tedy není jen obrazovým průvodcem, ale nabízí i pohled na události tak, jak je v šedesátých letech zaznamenal dobový tisk.

Rádi bychom na tomto místě poděkovali všem, kteří se podíleli na vydání publikace. Předně je to Nadace Landek Ostrava, která nás pravidelně finančně podporuje v našich aktivitách a jejíž spolupráce si nesmírně vážíme. Dále jsou to členové havířovské pobočky
Klubu přátel hornického muzea, kteří byli nápomocni při identifikaci fotografií. A v neposlední řadě musíme vyzdvihnout pana Honzu Szturce, který zdigitalizoval potřebné negativy a bez jehož obětavé práce a technického vybavení by tato kniha zřejmě nevznikla.

A jak probíhal samotný křest brožury (za hudebního doprovodu bývalých členů věhlasné dechové kapely Májovák) můžete shlédnout v havířovské videokronice.

Kalendář akcí

Kontakt

Stálá výstavní expozice

Dlouhá třída 19
736 01 Havířov-Město

info@stalavystava.cz
Děkujeme našim partnerům
Programovali: SE-MO Data s.r.o.

Otevírací doba

Pondělí14.00-18.00
ÚterýZAVŘENO
Středa10.00-14.00
ČtvrtekZAVŘENO
Pátek10.00-14.00

Kontakt