Publikace

Důl Dukla v proměnách času

Retrospektivní publikace, která slovem a obrazem nabízí pohled na Důl Dukla v padesátých a zejména pak v šedesátých letech minulého století - na jeho provozní budovy, pracovní kolektivy, rekordmany, všední i nevšední události. Nehledejte zde přesná historická a technická data. Ta již byla mnohokrát popsána na jiných místech, mimo jiné v knize 100 let Dolu Dukla, kterou vydal Klub přátel hornického muzea pod vedením Jaroslava Čihaře v roce 2005. Tato publikace vznikla především na žádost běžných návštěvníků naší expozice. Často se při své práci setkáváme s prosbou, zda nemáme nějaký upomínkový předmět nebo fotografii z Dolu Dukla, kterou by si návštěvníci mohli odnést domů. Ptají se nás jak bývalí havíři, tak čím dál častěji i lidé, kteří na tomto dole sice nepracovali, ale jsou s ním svázáni prostřednictvím svých tatínků, dědečků a pradědečků a chtějí mít doma v šuplíku něco, co jim je bude připomínat. Jsme velmi rádi, že po roce náročných příprav můžeme našim návštěvníkům jejich přání vyplnit a nabídnout jim první ze série připravovaných brožur. Do budoucna plánujeme vydat i další díly - od sedmdesátých let až po budoucnost.

Katalog hornické umělecké tvorby

Cílem katalogu je prezentovat amatérskou uměleckou tvorbu našich spoluobčanů – havířů. Ve svém volném čase se mnozí věnují tvořivé činnosti – malují obrazy, vyřezávají sochy ze dřeva či uhlí, vyrábějí betlémy ze šroubků a matic, zdobí keramické talíře, skládají básně nebo písně. Katalog prezentuje tvorbu šesti amatérských umělců – horníků: Jaroslava Pawlase, Josefa Stružky, Klementa Brokeše, Ing. Jana Vincenece, Květoslava Dřímala a Ing. Jaroslava Minky. Katalog byl vydán za finanční podpory Nadace Landek Ostrava. Protože vyšel ve velmi omezeném nákladu, bude pouze k nahlédnutí na pobočkách Městské knihovny Havířov a v elektronické podobě si ho můžete prohlédnout na této stránce.

Katalog ke stažení


Grilování kuřat v dole aneb Veselé historky z hornictví

Publikaci nazvanou Grilování kuřat v dole aneb Veselé historky z hornictví vydala Městská knihovna Havířov v závěru roku 2014. Na vydání se finančně podílela Nadace Landek Ostrava. Příběhy sesbíral Jaroslav Čihař, obrázky namaloval Josef Stružka a celkovou úpravu provedla Jitka Varkočková. Brožura byla vydána u příležitosti 19. setkání hornických měst a obcí ČR, které se v roce 2015 konalo v Havířově.

Vzpomínky vysloužilých horníků aneb Veselé historky z hornictví 2

Na Grilování kuřat v dole volně navazuje knížka Vzpomínky vysloužilých horníků aneb Veselé historky z hornictví 2, kterou vydala Městská knihovna Havířov ve spolupráci s Nadací Landek Ostrava a Klubem přátel Hornického muzea v závěru roku 2016. Původní autorskou dvojici Jaroslava Čihaře a Josefa Stružku nově doplnil Ing. Jaroslav Minka. O úpravu se tentokrát postarala Bc. Michaela Kroupová. 

Kalendář akcí

Kontakt

Stálá výstavní expozice

Dlouhá třída 19
736 01 Havířov-Město

info@stalavystava.cz
Děkujeme našim partnerům
Programovali: SE-MO Data s.r.o.

Otevírací doba

Pondělí14.00-18.00
ÚterýZAVŘENO
Středa10.00-14.00
ČtvrtekZAVŘENO
Pátek10.00-14.00

Kontakt